Praha 4. července 2023 – Zatímco se trh s kanabinoidy a kratomem v České republice rozrůstá, hlavní téma posledních týdnů je především jejich zákaz. Právě o jejich umístění na seznam zakázaných látek hodlá jednat Vláda ČR. Proti se však staví valná většina odborníků společne s industrií spojenou asociacemi prodejců i producentů. Jednoznačně se shodují na tom, že by postavení mimo zákon přineslo více škod než užitku. Dokazuje to i celosvětová zkušenost s prohibicí posledních desítek let. Zákaz by navíc znamenal potenciální zdravotní i zákonné problémy pro desítky tisíc Čechů, kteří nyní tyto látky užívají pro léčebné účely.
“Snažíme se vytvořit legislativní rámec pro substance jako kanabinoidy, kratom či jiné rostlinné látky, které nejsou tak nebezpečné, aby musely být úplně zakázány. Takže pokud se někdo ptá proč se teda nezakáže prodej kratomu nezletilým nebo proč se neudělá to či ono, je to proto, že není podle čeho to provést. Ten regulační rámec tady úplně chybí,” komentoval vědecký poradce Národního protidrogového koordinátora Doc. MUDr. Viktor Mravčík. Reagoval tak na zprávy o možném zákazu volně dostupných kanabinoidů. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila by takový zákaz byl pouze dočasný, do té doby než se schválí novela zákona o psychomodulačních látkách.
“Zásadní je si uvědomit, že stejně jako nejspíš společnost nepřestane pít a kouřit, bude i nadále poptávka po jiných látkách. Jsme proto názoru – a shodujeme se na tom i s řadou vládních odborníků – že by to byl nešťastný krok čelem vzad. Prohibice není cesta, přísná, ale férová regulace ano. Nakonec je to zcela jasně vidět z 30 let světové snahy o vymýcení drog. Látky z trhu nezmizí, pouze je nahradí jiné a přesunou se na černý trh,” varuje Vojtěch Ulman, zakladatel a předseda Asociace za bezpečné prodejní automaty. Ta sdružuje tuzemské provozovatele více než 150 z 200 automatů s kanabinoidy, kteří v rámci etického kodexu zavedli přísné seberegulační opatření jako čtečky občanských průkazů, testování na plísně a těžké kovy či neumisťování v blízkosti dětských koutků či škol.
Proti zákazu kratomu se vyjádřila i skupina odborníků EWS při Úřadu vlády, jeho zařazení na seznam návykových látek pak nedoporučila ani Světová zdravotnická organizace (WHO). “Efektivním řešením trhu s kratomem a obdobnými látkami s nízkou zdravotní a společenskou nebezpečností je zavedení racionální regulace. A to ve smyslu zavedení nové kategorie látek, které nebudou dostupné pro děti či mladistvě, bude regulován jejich prodej a kontrolována kvalita, výrobky budou řádně označovány a informace o dávkování i možných rizicích,” uvádí ve svém stanovisku think tank Racionální politiky závislostí. Podle něj prohibice a přísné trestání uživatelů drog zvyšují škody spojené s užíváním drog, jako jsou infekce HIV/AIDS a hepatitid, duševní zdraví, předávkování a drogová úmrtí.
Poučme se ze zahraničí
Potenciálnímu zákazu čelil například kratom před několika lety ve Spojených státech, nakonec k němu ale nedošlo. “Většina států tehdy kratom nezakázala, což se ukázalo být správným přístupem. Zbylé státy pak kratom postupně legalizují. Je to důsledek skutečnosti, že politika v oblasti kratomu ve Spojených státech zohledňuje veřejné zdraví jako celek, a řídí se aktuálními a spolehlivými vědeckými důkazy, nikoli emocemi, dojmy a úmyslně překroucenými ‘důkazy’,” uvedl představitel užšího vedení Americké kratomové asociace Mac Haddow.
V Česku za regulaci kratomu podepsalo petici na 17 000 občanů, počet uživatelů pak Česko-slovenská asociace za kratom odhaduje desetitisíce. Právě jim by – stejně jako 200 tisícům dalších uživatelů HHC a jiných kanabinoidů – však mohl zákaz způsobit zdravotní i právní problémy. Obě substance totiž řada z nich používá k léčbě nemocí, s nimiž jim konvenční medicína nedokázala pomoci. “Možnosti, které dnes mám daleko předčí jakékoliv farmaceutické syntetické léky, které mi byly na lupus podávány. HHC je to, co mi velmi pomohlo. Vyzývám tímto každého, aby se pokusil porozumět derivátům konopí a kanabionidům, a zejména HHC, které v současnosti pomáhá léčit všechny pacienty s lupusem po celých Spojených státech,” uvedla americká zastánkyně konopí a pacientka s lupusem Shia Ortez na mezinárodní debatě Za hodinu dvanáct, kterou pořádal Think tank racionální politiky závislostí.